DOMS (Delayed Onset Muscle Soreness)

25.04.2025

Trénink je klíčovým prvkem každého pokroku, ale občas s sebou přináší momenty, které nás mohou překvapit. Zažili jste někdy svalovou horečku, přetížení nebo jiné nezvyklé pocity po zátěži? Přemýšleli jste, proč k tomu dochází a co se vlastně odehrává uvnitř těla? Pojďme společně odhalit, co za tím stojí!

DOMS (Delayed Onset Muscle Soreness) znamená opožděnou svalovou bolest – typ bolesti, který se objevuje obvykle 12–72 hodin po intenzivním nebo nezvyklém fyzickém výkonu, zejména pokud obsahoval excentrické zatížení svalových vláken (např. pomalé spouštění závaží, akceleraci nebo decerelaci,…)

Co způsobuje DOMS z hlediska svalového poškození?

Při náročném tréninku se svaly přetíží, převážně pokud jsou prodlužovány pod zátěží. To vede k mikrotrhlinám v sarkomerech (základní jednotka kontrakce svalu), buněčné membráně (sarkolematu) někdy i v okolní pojivové tkáni (endomysium).

Po narušení membrány začne z buňky unikat Ca²⁺ (vápník). Přebytek Ca²⁺ aktivuje proteázy (enzymy, které rozkládají bílkoviny) – to zhoršuje poškození uvnitř buňky. Tento rozklad ještě více zvyšuje stres v buňce a tvoří zánětlivou reakci.
Poškozené buňky vylučují signální molekuly – např. cytokiny, prostaglandiny, bradykinin.
Ty přitahují bílé krvinky (neutrofily, makrofágy) – ty mají za úkol odklidit poškozenou tkáň. Vedlejší efekt? Dráždí nervová zakončení = bolest, otok, přecitlivělost.
DOMS je neuromuskulární bolest – není to přímo "ve svalu", ale i ve způsobu, jak mozek interpretuje signály z poškozené tkáně. Nervová zakončení v poškozené oblasti jsou citlivější = bolest i při běžném pohybu.
Tělo v rámci regenerace:
 Aktivuje satelitní buňky (svalové kmenové buňky), zesiluje buněčnou strukturu, vylepšuje integritu pojivové tkáně. Výsledkem je odolnější sval, který je méně náchylný k poškození při dalším podobném tréninku. To je princip tzv. "repeated bout effect" – opakované zatížení vyvolá menší DOMS.
Aktivní regenerace (lehký pohyb, prokrvení svalů)

Fyzio, roller, sauna, ledové sprchy/koupele, redlight
Dostatečný spánek, výživa (bílkoviny, aminokyseliny, minerály a antioxidanty)

Není to kyselina mléčná – ta mizí z těla během pár hodin po zátěži.

Není to zranění – DOMS je reverzibilní (přechodné) a součást adaptace.
Není to známka efektivity – růst svalů může nastat i bez výrazné bolesti.

Bolest je mírná až střední – cítíš ztuhlost a citlivost, ale jsi schopný normálního pohybu.


Změníš zaměření tréninku – např. když tě bolí nohy, dáš si trénink horní části těla nebo lehké kardio.

Zvolíš nižší intenzitu – aktivní regenerace pomáhá zlepšit prokrvení a urychlit zotavení.

Nepotřebuješ top výkon – DOMS může lehce snížit sílu, rychlost i koordinaci!

DOMS nebo DOMS-like příznaky mohou vzniknout také po fyziu nebo masáži zejména pokud byla:
intenzivní (deep tissue massage), zaměřená na hlubší vrstvy svalů nebo trigger pointy, nebo pokud šlo o první terapii nebo terapii po delší době.
DOMS je přirozená reakce těla na nezvyklé nebo intenzivní zatížení svalů, při kterém dochází k mikroskopickému poškození svalových vláken. Bolest se objevuje obvykle 12–72 hodin po cvičení a je součástí adaptačního procesu, který naše tělo vede k silnějším a odolnějším svalům.

Ikdyž je nepříjemná, není nebezpečná – klíčem je rozumná regenerace a postupná progrese zátěže.