DOMS (Delayed Onset Muscle Soreness)
Trénink je klíčovým prvkem každého pokroku, ale občas s sebou přináší momenty, které nás mohou překvapit. Zažili jste někdy svalovou horečku, přetížení nebo jiné nezvyklé pocity po zátěži? Přemýšleli jste, proč k tomu dochází a co se vlastně odehrává uvnitř těla? Pojďme společně odhalit, co za tím stojí!

DOMS (Delayed Onset Muscle Soreness) znamená opožděnou svalovou bolest – typ bolesti, který se objevuje obvykle 12–72 hodin po intenzivním nebo nezvyklém fyzickém výkonu, zejména pokud obsahoval excentrické zatížení svalových vláken (např. pomalé spouštění závaží, akceleraci nebo decerelaci,…)
Co způsobuje DOMS z hlediska svalového poškození?

Při náročném tréninku se svaly přetíží, převážně pokud jsou prodlužovány pod zátěží. To vede k mikrotrhlinám v sarkomerech (základní jednotka kontrakce svalu), buněčné membráně (sarkolematu) někdy i v okolní pojivové tkáni (endomysium).


Ty přitahují bílé krvinky (neutrofily, makrofágy) – ty mají za úkol odklidit poškozenou tkáň. Vedlejší efekt? Dráždí nervová zakončení = bolest, otok, přecitlivělost.



Fyzio, roller, sauna, ledové sprchy/koupele, redlight
Dostatečný spánek, výživa (bílkoviny, aminokyseliny, minerály a antioxidanty)

Není to zranění – DOMS je reverzibilní (přechodné) a součást adaptace.
Není to známka efektivity – růst svalů může nastat i bez výrazné bolesti.

Změníš zaměření tréninku – např. když tě bolí nohy, dáš si trénink horní části těla nebo lehké kardio.
Zvolíš nižší intenzitu – aktivní regenerace pomáhá zlepšit prokrvení a urychlit zotavení.
Nepotřebuješ top výkon – DOMS může lehce snížit sílu, rychlost i koordinaci!

intenzivní (deep tissue massage), zaměřená na hlubší vrstvy svalů nebo trigger pointy, nebo pokud šlo o první terapii nebo terapii po delší době.

Ikdyž je nepříjemná, není nebezpečná – klíčem je rozumná regenerace a postupná progrese zátěže.